Acasa StiriSport Mâine, începe Euro 2020, competiție amânată cu un an din cauza pandemiei la care, din păcate, naționala României lipsește. Vezi programul complet

Mâine, începe Euro 2020, competiție amânată cu un an din cauza pandemiei la care, din păcate, naționala României lipsește. Vezi programul complet

Publicat de Radu SÎRBU

Campionatul European de Fotbal – EURO 2020, ediţie aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European, se va desfăşura în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021.

Programată iniţial în 2020, competiţia a fost amânată pentru 2021 ca urmare a pandemiei de coronavirus.

EURO 2020 ar fi trebuit să aibă inițial 12 orașe gazdă, însă UEFA a exclus de pe listă capitala Irlandei, Dublin, și Bilbao din Spania, care nu au putut oferi garanţiile cerute de forul fotbalistic european în legătură cu prezenţa spectatorilor.

Meciurile prevăzute iniţial la Dublin se vor juca la Londra şi Sankt Petersburg, în timp ce Bilbao a fost înlocuit de Sevilla pentru a găzdui meciurile programate în Spania.

Cele 11 oraşe gazdă ale EURO 2020: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam ( Țările de Jos), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania).

Iată programul complet:

Faza grupelor:
Vineri 11 iunie

Grupa A: Turcia vs Italia (22:00, Roma)

Sâmbătă, 12 iunie

Grupa A: Țara Galilor vs Elveția (16:00, Baku)
Grupa B: Danemarca vs Finlanda (19:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia vs Rusia (22:00, Sankt Petersburg)

Duminică 13 iunie

Grupa D: Anglia vs Croația (16:00, Londra)
Grupa C: Austria vs Macedonia de Nord (19:00, București)
Grupa C: Țările de Jos vs Ucraina (22:00, Amsterdam)

Luni, 14 iunie

Grupa D: Scoția vs Cehia (16:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia vs Slovacia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa E: Spania vs Suedia (22:00, Sevilla)

Marți 15 iunie

Grupa F: Ungaria vs Portugalia (19:00, Budapesta)
Grupa F: Franța vs Germania (22:00, München)

Miercuri 16 iunie

Grupa B: Finlanda vs Rusia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa A: Turcia vs Țara Galilor (19:00, Baku)
Grupa A: Italia vs Elveția (22:00, Roma)

Joi 17 iunie

Grupa C: Ucraina vs Macedonia de Nord (16:00, București)
Grupa B: Danemarca vs Belgia (19:00, Copenhaga)
Grupa C: Țările de Jos vs Austria (22:00, Amsterdam)

Vineri 18 iunie

Grupa E: Suedia vs Slovacia (16:00, Sankt Petersburg)
Grupa D: Croația vs Cehia (19:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia vs Scoția (22:00, Londra)

Sâmbătă, 19 iunie

Grupa F: Ungaria vs Franța (ora 16:00, Budapesta)
Grupa F: Portugalia vs Germania (19:00, München)
Grupa E: Spania vs Polonia (22:00, Sevilla)

Duminică 20 iunie

Grupa A: Italia vs Țara Galilor (19:00, Roma)
Grupa A: Elveția vs Turcia (19:00, Baku)

Luni, 21 iunie

Grupa C: Macedonia de Nord vs Țările de Jos (19:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina vs Austria (19:00, București)
Grupa B: Rusia vs Danemarca (22:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda vs Belgia (ora 22:00, Sankt Petersburg)

Marți 22 iunie

Grupa D: Cehia vs Anglia (22:00, Londra)
Grupa D: Croația vs Scoția (22:00, Glasgow)

Miercuri, 23 iunie

Grupa E: Slovacia vs Spania (19:00, Sevilla)
Grupa E: Suedia vs Polonia (19:00, Sankt Petersburg)
Grupa F: Germania vs Ungaria (22:00, München)
Grupa F: Portugalia – Franța (22:00, Budapesta)

Primele două clasate din fiecare grupă şi patru echipe de pe locul trei se vor califica în faza următoare.

24 și 25 iunie – pauză

Optimile de finală:
Sâmbătă, 26 iunie

1: 2A vs 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A vs 2C (22:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: 1C vs 3D / E / F (19:00, Budapesta)
4: 1B vs 3A / D / E / F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: 2D vs 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F vs 3A / B / C (22:00, București)

Marți, 29 iunie

7: 1D vs 2F (19:00, Londra)
8: 1E vs 3A / B / C / D (22:00, Glasgow)

30 iunie și 1 iulie – pauză

Sferturi de finală:
Vineri, 2 iulie

Sfert1: Câştigătoarea optimii 6 vs Câştigătoarea optimii 5 (19:00, St Petersburg)
Sfert2: Câştigătoarea optimii 4 vs Câştigătoarea optimii 2 (22:00, München)

Sâmbătă, 3 iulie

Sfert3: Câştigătoarea optimii 3 vs Câştigătoarea optimii 1 (19:00, Baku)
Sfert4: Câştigătoarea optimii 8 vs Câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

4 și 5 iulie – pauză

Semifinale:
Marți, 6 iulie

Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 2 vs Câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie

Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 vs Câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

8, 9, 10 iulie – pauză

Finala:
Duminică, 11 iulie

Câştigătoarea semifinalei 1 vs Câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Related Articles

Leave a Comment