Home » Liga a IV-a după etapa a 12-a: Maieru, Rodna și Năsăudul continuă să defileze în seria Nord, în timp ce Monorul a câștigat la mare luptă derby-ul cu Uriu în seria Sud!

Liga a IV-a după etapa a 12-a: Maieru, Rodna și Năsăudul continuă să defileze în seria Nord, în timp ce Monorul a câștigat la mare luptă derby-ul cu Uriu în seria Sud!

Publicat de Radu SÎRBU
1096 Vizualizari

Rezultate scontate, astăzi, în cele 9 meciuri programate în cadrul etapei cu numărul 12, prima din acest sezon al Ligii a IV-a.

SERIA NORD:

În seria Nord, Rodna, Maieru și Năsăudul au făcut scor, continuând dialogul de la distanță pentru ierarhia clasamentului. Scorul rundei l-a reușit Minerul Rodna, pe teren propriu (deși partida conta în deplasare conform programului, 8-0 cu Hebe Sângeorz-Băi, prin reușitele lui Răzvan Hazbei (4 goluri), Florin Brumă (2), Aurelian Viliczki și Paul Colța.

Minerul a evoluat în următoarea formulă: Cămărășan – Valea (min. 74 Cozonac), Tiron, V. Hazbei (46 Pioraș), Dodea – Savu, Bortăș, Viliczki (căpitan/60 Alexa), Colța – R. Hazbei, Brumă (46 Sigheartău)

Apoi, liderul seriei Nord, Silvicultorul Maieru s-a impus fără probleme în fața celor de la CS Valea Bârgăului, cu 7-1, în timp ce ocupanta locului 3 – Progresul Năsăud, a făcut spectacol, 5-0, pe terenul celor de la ACS Dumitra, năsăudenii punctând prin 33 Cătălin Seserman (min. 33 și 45 + 3), Galben Ioan (min. 65), Olimpiu Hognogi (84) și Cristi ”Kluivert” Nechiti (min. 90).

Progresul Năsăud a jucat în următoarea alcătuire: Marian Lucian – Horgoș Dumitru, Ignat Florin, Galben Ioan, Frișan Alexandru, Covaci Ionuț, Andrei Vasilichi, Cătălin Seserman, Raul Folfă, Ionuț Beșuț, Alin Ivan Petretchii, pe parcursul meciului intrând în teren Cristian Oltean, Olimpiu Hognogi și Cristian Nechiti.

În fine, Telciu a reușit să se impună, 2-0 cu Feldru, conform așteptărilor.

Etapa următoare, aduce primul derby de primăvara din această serie, și anume: Progresul Năsăud – Silvicultorul Maieru, partidă care va putea fi urmărită LIVE pe pagina de Facebook a ziarului nostru – Mesager24.ro, duminică, 26 martie, cu începere de la ora 14:00. Până atunci, iată rezultatele de astăzi, clasamentul la zi și programul de duminca viitoare:

Hebe Sângeorz-Băi – Minerul Rodna 0-8
ACS Dumitra – Progresul Năsăud 0-5
Silvicultorul Maieru – CS Valea Bârgăului 7-1
Eciro Forest Telciu – Someșul Feldru 2-0
Heniu Leșu a stat.

  1. Silvicultorul Maieru 11 10 1 0 78-12 31
  2. Minerul Rodna 10 9 1 0 54-10 28
  3. Progresul Năsăud 11 9 0 2 46-14 27
  4. Eciro Forest Telciu 11 7 0 4 24-19 21
  5. CS Valea Bârgăului 11 3 3 5 13-36 12
  6. Heniu Leșu 10 3 0 7 15-46 9
  7. Hebe Sângeorz-Băi 11 1 1 9 10-39 4
  8. ACS Dumitra 11 0 4 7 13-42 4
  9. Someșul Feldru 10 0 2 8 7-42 2

Etapa a 13-a, duminică, 26 martie, ora 14:00
CS Valea Bârgăului – Someșul Feldru
Minerul Rodna – ACS Dumitra
Progresul Năsăud – Silvicultorul Maieru
Heniu Leșu – Hebe Sângeorz-Băi
Eciro Forest Telciu va sta.

SERIA SUD:

În seria Sud, azi s-a jucat un prim meci de gală, liderul din Monor primind replica ocupantei locului 3 – Dinamo Uriu, partidă în care gazdele au câștigat cu 3-2 după un meci foarte disputat. În rest, rezultate normale, surprinzând oarecum goleada de la Dumbrăvița,a colo unde Săgeata Dumbrăvița a făcut poate scorul campionatului: 12-0 cu AS Archiud, rezultat ce ajută Dumbrăvița să urce pe podium.

Iată rezultatele complete, clasamentul la zi și prograul etapei următoare:

SERIA SUD:

Voința Mărișelu – Real Teaca 5-1
Sportul Beclean – Viitorul Budești 5-2
Atletico Monor – Dinamo Uriu 3-2
Săgeata Dumbrăvița – AS Archiud 12-0
Voința Matei – Someșul Reteag 3-1

  1. Atletico Monor 12 10 0 2 58-18 30
  2. Sportul Beclean 12 9 2 1 48-16 29
  3. Săgeata Dumbrăvița 12 8 1 3 50-20 25
  4. Dinamo Uriu 12 8 1 3 37-12 25
  5. Someșul Reteag 11 5 3 3 32-22 18
  6. Voința Mărișelu 12 5 1 6 23-29 16
  7. Real Teaca 12 4 3 5 31-32 15
  8. Voința Matei 12 2 1 9 17-52 7
  9. AS Archiud 12 2 0 10 15-62 6
    10.Viitorul Budești 12 0 0 12 15-70 0

Etapa următoare, duminică, 26 martie, ora 14:00
Reala Teaca – Viitorul Budești
Sportul Beclean – Voința Matei
Someșul Reteag – Atletico Monor
Dinamo Uriu – AS Archiud
Săgeata Dumbrăvița – Voința Mărișelu

STIRI - NOUTATI SIMILARE

Leave a Comment

* Prin postarea comentariului sunteti de acord cu stocarea detaliilor pe site-ul nostru.
* Comentariile vor fi moderate de un administator inainte de a fi postate si publicate pe site.

Acest website foloseste "cookies" pentru a imbunatatii calitatea si experienta de navigare! Am înțeles | Accept Vezi ce sunt "cookies"