Home » Campioana balcanică Masters, Paraschiva Borș, ține sus ștacheta atletismului românesc: 2 medalii de argint la EMA Road to Madeira

Publicat de Radu SÎRBU
1688 Vizualizari

Remarcată în ultimii ani la multiple concursuri și campionate de atletism internaționale dedicate veteranilor, la care a participat atât individual cât și cu echipa României, profesoara bistrițeană Paraschiva Borș, campioana balcanică în titlu, a reușit o nouă prestație notabilă. În ultimul sfârșit de săptămână, Paraschiva Borș a obținut locul al II-lea la EMA Road to Madeira Virtual Race Series, în proba de 10 kilometri, atât la individual cât și cu echipa națională.

În proba individuală, Paraschiva Borș a câștigat medalia de argint cu timpul de 45.01, fiind devansata doar de britanica Catherine Ulliott (42.02), pe locul al treilea clasându-se o altă atletă din Marea Britanie – Sabina Russell (45.33). Pe echipe, România a obținut tot locul II, în formula: Paraschiva Borș, Cristina Ciobanu și Eulolia Grigore).